img

Podłogi drewniane i bambusowe


lameli) ułożone w kwadratowe segmenty prezentujące gotowe wzory najbardziej popularnych deseni podłóg parkietowych. Całkowita grubość mozaiki wynosi 8 lub 10 mm. Wzór kwadratowy może być wykonany z klepek tego samego lub wielu gatunków drewna ułożonych w różnych kierunkach. Tak skonstruowany blok naklejony jest na siatkę mocującą klepki na swoich miejscach.

Podłogę przykleja się do betonowej posadzki bezwodnym klejem do mozaiki i parkietów, łącząc na styk kolejne bloki. Wzór mozaiki układa się automatycznie, co jest ogromnym ułatwieniem, gdyż nie ma potrzeby samodzielnego komponowania deseniu podłogi. Podobnie jak w przypadku parkietu podłożem pod mozaikę jest podkład cementowy, który powinien być suchy, mocny i równy.

Dopuszczalna jego wilgotność nie powinna przekraczać 2%. Temperatura pomieszczenia, w którym ma być zamontowana podłoga powinna być wyższa niż 10°C. Należy pamiętać, aby płyty mozaikowe nie dochodziły do samej ściany. Powinno się zostawić ok. 10-mm dylatację. Rzędy płyt montuje się zaczynając od narożnika pomieszczenia, a nie równolegle do ściany.

Po wyschnięciu kleju podłogę cyklinujemy, szpachlujemy masą wykonaną z pyłu pozostałego po cyklinowaniu zmieszanego z płynem do szpachlowania, a następnie lakierujemy. Podłogę możemy kilkakrotnie odnawiać. Deski Podłogę z desek, tzw. dyli, wykonuje się głównie z drewna iglastego: sosnowego lub świerkowego, aczkolwiek coraz częściej na rynku można spotkać deski z innych gatunków drzew, np.