img

Wykończenie posadzki


Jeżeli zaś chodzi o rodzaje farb stosowanych do malowania podłóg, są to emalie nadające powłoce wysoki połysk, bądź farby półmatowe, mniej błyszczące oraz zawierające dodatek utwardzający żywicy epoksydowej. Jeżeli faktycznie zdecydujemy się na pomalowanie naszej drewnianej posadzki farbą, możemy pokryć ją jednolitym kolorem, ale możemy również pokryć ją cienką warstwą farby, a następnie zastosować technikę wycierania, dzięki czemu podłoga zmieni barwę, jednak usłojenie desek pozostanie widoczne.

Możemy również zdecydować się na konkretne motywy dekoracyjne na podłogi, które również malujemy farbami emaliowymi do podłóg. Warto pamiętać, że nie tylko ściany zdobimy różnorodnymi kolorami oraz elementami dekoracyjnymi, również podłoga jest idealną powierzchnią do eksperymentowania oraz malowania na wiele sposobów, szczególnie gdy nie decydujemy się na kładzenie na niej dywanu.

Drugim sposobem pokrycia podłogi jest jej bejcowanie. Za pomocą tej techniki zmieniamy kolor podłogi drewnianej, jednak całe usłojenie pozostaje niezmienione i widoczne, dzięki czemu uzyskujemy ciekawy efekt dekoracyjny. Zanim jednak zaczniemy bejcowanie, pamiętajmy o zatkaniu wszystkich porów oraz szczelin, jak również o wyszlifowaniu powierzchni podłogi, aby była odpowiednio gładka. Rozprowadzanie bejcy musi odbywać się równomiernie, bez pozostawiania zacieków oraz ciemnych plam.